• 0 532 702 96 56
  • info@otelyatirim.com

FİNANS VE VERGİ DANIŞMANLIĞI

Sadece otel yönetimini bilmek ve sektörü tanımak günümüz koşullarında yeterli olmaktan çıkmıştır.


Günümüzde bir ekonomik birim olarak oteli yönetmek, finansal operasyonları, vergi planlamasını ve teknik bazı mevzuatı da bilmeyi, çözümlemeyi gerektirmektedir.


Hızla büyüyen ve ancak rekabetin çok geliştiği sektöre dair bilgilerin ötesinde, finansal zorlukları, vergisel konuları lehinize çevirip önde yer almanızı sağlayacak bazı sihirli dokunuşlara gereksiniminiz olabilir.


Yeni bir otel/şirket almanız gerekli midir, otelinizi satabilir misiniz, finansal getirileri lehinize kullanmayı ne kadar başarabiliyorsunuz, finansal darboğazları aşacak yeterlilikte teknik desteğiniz var mı? İşte bu maksatla size; otelinizin değerlemesinin yapılması, finansal yeniden yapılandırma, ulusal ya da uluslararası yatırımcılarla birleşme, ortaklık, satış gibi pazarlama ve danışmanlık ayrıca satış düşündüğünüzde otelinizin mali ve vergi durumunun tespiti ve sorunların çözümüne yönelik raporlamalar, halka arz danışmanlığı, otel ya da grup şirketlerinde satın alma konusunda finansal, vergisel ya da hukuksal konular gibi temel konularda yol gösterici olmaktayım .

Bu çalışmanın amacı, yıllık doluluk oranlarını, gerçekleşebilecek fiyatları, kar-zarar tabloları ve yatırımın geri dönüşümünü tahmin etmek ve belirmektir. Detaylı raporda ;

• Tahmini Kar Zarar Bilançosu Oda, yiyecek içecek ve diğer gelir noktalarından oluşacak gelirler ile işletme giderlerini de içeren kar zarar tablolarıdır. Bu tahminler, Konaklama Sektörü için gerekli olan “Uniform System of Accounts” (Tekdüzen Hesap Sistemleri)’a uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.

• Tahmini Fiyat ve Doluluk ve REVPAR Değerleri Lokasyon, sektördeki arz-talep analizleri, pazar konumu, rekabet ortamındaki doluluk ve ortalama oda gelirleri, işletmeci seçimine bağlı olarak hedeflenen oda ve banket satış fiyatı, doluluk oranları ve REVPAR (Revenue Per Available Room) tespit edilmesi sağlanır.

• İşletme Maliyetleri Maaşlar, ödemeler, enerji harcamaları, sigorta gibi maliyetler tespit edilmesi sağlanır .

• Sermayenin Geri Dönüşü Tahmini Nakit akışı (Cash Flow) gösteren tabloda, toplam proje bedeli, yenileme rezervi, bina sigorta giderleri, işletme bedelleri, finans planı ve yatırımın geri dönüşü bilgilerini içermektedir.